2011 m. spalio 19 d.
Pagal palankumą verslui Lietuva atsilieka nuo Baltijos regiono lyderių, tačiau gali pasigirti patrauklia mokesčių sistema ir verslo skatinimo priemonėmis, teigia „Swedbank” analitikai.

Kaip rodo „Swedbank” sudarytas Baltijos jūros regiono indeksas (Baltic Sea Index – BSI), Lietuva, palyginus su kitomis Baltijos regiono valstybėmis, pagal palankumą verslui yra kiek žemiau už vidurkį. Lenkdama Rusiją, Ukrainą ir Lenkiją, Lietuva yra panašiame lygyje su Latvija, tačiau atsilieka nuo Šiaurės valstybių, Vokietijos ir Estijos.
 
 Lietuva yra pirmoje vietoje pagal mokesčių sistemos palankumą verslui ir viršija regiono vidurkį pagal verslumo skatinimą, tačiau atsilieka nuo pirmaujančių kaimynių pagal likusius aštuonis rodiklius, kurie naudojami skaičiuojant indeksą.
 
 Baltijos regiono indekse Lietuva užima 8 vietą tarp 11 valstybių, o jos vidutinis balas siekia 6,6. Palyginimui, pirmaujančių Danijos ir Suomijos palankumo verslui indeksas sudaro 8,7 balo, o paskutinę vietą užėmusios Ukrainos – 4 balus. Estija, surinkusi 7,9 balo, reitinge yra penkta, Latvija su 6,7 balo – septinta.
 
 Skaičiuodami Baltijos jūros regiono valstybių palankumo verslui indeksą „Swedbank” specialistai atsižvelgė į 9 skirtingus rodiklius, darančius įtaką verslo aplinkai: verslumo skatinimą, situaciją darbo rinkoje, mokesčių politiką, finansų rinkas, užsienio prekybą, švietimą, valdymą, infrastruktūrą ir inovacijų klimatą. Skaičiuojant indeksą nebuvo atsižvelgiama į atskirų valstybių makroekonominius rodiklius.
 
 Pasak „Swedbank” vyriausiosios analitikės Linos Vrubliauskienės, Lietuvos stiprioji pusė pagal palankumą verslui yra mokesčių verslui sistema ir švietimas. Mūsų šalis pagal šiuos rodiklius patenka tarp 30 proc. geriausiai įvertintų pasaulio valstybių. Kalbant apie mokesčių politiką, Lietuva išlieka viena patraukliausių Europos Sąjungos šalių pagal verslo apmokestinimą.
 
 Kaip rodo tyrimo duomenys, daugiausiai sunkumų verslui Lietuvoje kelia situacija finansų ir darbo rinkose. Pagal šiuos rodiklius Lietuva surinko atitinkamai 3,4 ir 6,0 balo iš 10 galimų. Pagal finansų rinkos rodiklį Lietuva tarp Baltijos regiono šalių yra trečia nuo galo ir lenkia tik Ukrainą bei Lenkiją. Pagal darbo rinkos indeksą Lietuva yra ketvirta nuo galo ir, be anksčiau minėtų Ukrainos ir Lenkijos, taip pat lenkia Vokietiją.

valstietis.lt

 

Image